https://zaczarowany-ogrodek.pl/wp-content/uploads/2021/04/2.jpg

                ADAPTACJA

ADAPTACJA:

Adaptacja , to proces, który powoduje stres  nie tylko u dzieci, ale  zwłaszcza u rodziców,  gdyż wymaga  przygotowania i przyzwyczajenia się  maluszka do nowego środowiska i otoczenia. Podczas adaptacji Dziecko musi nabyć gotowość do rozłąki z rodzicami.

W naszych żłobkach pomagamy dzieciom oraz  ich rodzicom przejść przez ten trudny czas adaptacji. Ilość dni i czasu spędzonego w żłobku dobieramy indywidualnie do potrzeb i możliwości dziecka. Najczęściej adaptacja trwa od 1 do 2 tygodni.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PÓJŚCIA DO ŻŁOBKA (można zacząć dużo wcześniej):

 

  1. Zostawiaj swoje maleństwo na krótko pod opieką innych osób (np. na czas wyjścia do sklepu).
  2. Pozwól spotykać się dziecku z rówieśnikami tak, aby miało kontakt z innymi, obcymi dziećmi (np. na plac zabaw).
  3. Opowiadaj z uśmiechem o żłobku, dzieciach, zabawach, a przechodząc obok żłobka, opowiadaj dziecku, że kiedyś będzie tu przychodzić.
  4. Pozwalaj dziecku bawić się samodzielnie, by nauczyło się bawić bez obecności rodziców.
  5. Przygotuj wcześniej wyprawkę (np. kupcie wspólnie  kocyk, kapcie, butelkę) w trudnych chwilach będzie mu się kojarzyło pozytywnie, z czymś co zna i jest jego.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PODCZAS ADAPTACJI: 

  1. Przez pierwszych kilka dni Dziecko zostaje w żłobku około jedną godzinę lub dwie.
  2. Rodzic NIE WCHODZI do sali, żegna się KRÓTKO z dzieckiem w szatni, daje buziaka i odprowadza.
  3. Rodzic przynosi pieluszkę, butelkę z piciem, ulubioną zabawkę dziecka.
  4. Rodzic informuje dziecko, kiedy po nie wróci (np. po zupce), będzie czuło się ono bezpieczniej.
  5. Im pewniej zachowuje się rodzic, tym łatwiej i szybciej maluch zaadaptuje się do nowego miejsca.

JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ:

 

Niektóre  zachowania, choć intuicyjne i wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć proces adaptacji albo nawet zniszczyć to, co udało się osiągnąć do tej pory.  Oto, czego nie robić:

  1. Nie płaczemy w obecności dziecka., aby maluch nie pomyślał, że dzieje się coś naprawdę złego.
  2. Nie uciekamy bez pożegnania.Dziecko może poczuć się porzucone.
  3. Nie ulegamy , gdy dziecko płacze.Jeśli zmienisz zdanie i powiesz „No dobrze, masz dziś gorszy dzień, wracamy” – to uwierz, twoja pociecha nie odbierze tego jak wyjątek. Raczej zrozumie, że jednak jest inna opcja, więc warto płakać, nawet bardzo długo.
  4. Nie przekupujemy dziecka. Jeśli malec chwali się, że nie płakał, można powiedzieć – „Brawo, kochanie! W żłobku tak naprawdę jest bardzo fajnie prawda?”
  5. Nie zaglądamy do sali po pożegnaniu.W ten sposób  utrudnisz dziecku rozpoczęcie dnia. Może się nawet zdarzyć, że pożegnanie było całkiem spokojne, ale poprzez taki twój mały gest dziecko nagle zacznie płakać.
  6. Nie kłamiemy („będę w szatni”, „wychodzę tylko na chwilkę”). Dziecko przestanie ufać rodzicom i wszystko stanie się jeszcze trudniejsze.
  7. Nie zawstydzamy i nie porównujemy .To jest twoje dziecko, które jest wyjątkowe. Nie porównuj go do innych dzieci.  Nie mów też „Taka duża dziewczynka, a płacze” i nie pozwalaj innym na zawstydzanie twojego dziecka.

Szanowni Rodzice!

Podczas adaptacji zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. O wszystkich dobrych radach będziemy przypominać na bieżąco. Dzięki współpracy i naszemu doświadczeniu wypracujemy najlepszy sposób na adaptację  Waszego maluszka.